05:22
21:58
Nachtmodus

Tijdelijk afschotverbod pijnigt Twellose fruitkweker: ‘Ik mag voor de kosten opdraaien’ – De Stentor

Afgelopen weken was het in Gelderland door de rechter verboden om kraaien af te schieten om schade te voorkomen. Sinds gisteren mag de bestrijding weer worden uitgevoerd dankzij een aanpassing van het provinciale Faunabeheerplan. Maar de schade is al geleden. ,,Ik mag voor de kosten opdraaien.’’

Op 7 september heeft Gedeputeerde Staten van Gelderland het inmiddels aangepaste Faunabeheerplan jacht en uitvoering vrijstelling goedgekeurd. Zoals de Rechtbank Gelderland in haar uitspraak aangaf is dit goedkeuringsbesluit voorzien van méér onderbouwing. Het faunabeheerplan kon op basis van de beschikbare gegevens uitgebreider worden onderbouwd. Dit betekent concreet dat jagers vanaf heden weer gebruik kunnen maken van de landelijke en provinciale vrijstellingen en dus de schadebestrijding weer kunnen hervatten.

Maar de schade is al gedaan. “Gratis fruit voor vogels, kostenpost voor mij’’, zegt Klomp. Op de grond liggen tal van peren, rottend en verkleurend met kleine gaatjes. “Dat hebben zangvogels gedaan’’, ziet Klomp in één oogopslag. “Die vogels komen overal in de gaarden. Gelukkig krijg ik daar een schadevergoeding voor van de provincie. Maar voor de kraaien niet omdat je ze mag verjagen en bestrijden.’’

Klomp kijk naar zijn verrotte peren die nog aan de stelen hangen. Hij mag ze er nog niet uithalen want hij moet eerst wachten op de schadetaxateur. “Want peren die op de grond liggen gaan niet mee in de taxatie. Je zou peren van elders kunnen halen en onder de boomgaard gooien voor een hogere schadevergoeding.’’

Hans van Beuzekom, bestuurder bij LTO Noord, snapt de irritatie. “Maar het moet in de toekomst echt anders. We moeten die registratie als sector echt beter gaan oppakken. De schade die fruitkwekers in Gelderland hebben geleden kunnen echt hoog op gaan lopen. Als we nu al goede data hadden gehad om de schade te onderbouwen, dan had dit niet hoeven gebeuren.’’

Lees het hele bericht op de website van de Stentor

deStentor.nl
  • Delen:

Meer informatie


Gerelateerd nieuws