06:29
20:45
Nachtmodus

Proef met ‘levende vogelverschrikkers’ flopt – RTV Rijnmond

De proef met ‘levende vogelverschrikkers’ in de Hoeksche Waard is mislukt. Dat zegt Jan Luijendijk, voorzitter van de Wildbeheereenheid Hoeksche Waard. De Dierenbescherming ging eind vorig jaar op zoek naar vrijwilligers die ganzen in het gebied op een diervriendelijke manier wilden verjagen, maar dit blijkt in de praktijk moeilijker dan het lijkt.

Ganzen zorgen in de Hoeksche Waard voor veel overlast. Ze beschadigen gewassen waardoor oogsten mislukken en poepen op het land waardoor de grond verzuurt. Vrijwilligers konden zich aanmelden om de beesten weg te jagen. Wanneer de ganzen voor overlast zouden zorgen werden ze opgeroepen. De oproep leverde uiteindelijk vier aanmeldingen op. Een van hen is Joost Kant, jager bij de Wildbeheereenheid Hoeksche Waard. Hij is de afgelopen tijd 48 keer opgeroepen. ‘Ik was de enige. Er hadden zich nog drie anderen aangemeld, maar die zijn nooit gekomen’, zegt Kant.

Het verjagen blijkt echter niet het gewenste effect te hebben. ‘Verjagen helpt niet, want dan gaan ze van de ene boer naar de ander. Die ganzen moeten toch eten’, zegt Kant. Volgens Luijendijk wordt daarnaast onderschat hoeveel tijd in het jagen en het verjagen gaat zitten. ‘Mensen denken dat het een keertje in de handen klappen is en dan zijn ze weg. Maar dat is niet zo’, legt hij uit. ‘Je moet op tamelijk onchristelijke tijden beschikbaar en aanwezig zijn. Dat is niet eenvoudig.’

Joost Kant is door de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging uitgeroepen tot ganzen(ver)jager van het jaar. Kant voelt zich vereert. ‘Er wordt zo vaak gedacht dat we als jagers doodschieters zijn, maar we zijn ook met andere dingen bezig. We zouden ze ook willen verjagen, maar dat helpt in dit geval niet. Die beesten hebben toch honger, dus ze komen later weer terug en dan moet je weer het veld in.’

Carmen Silos van de Dierenbescherming reageerde als volgt: ‘Maar op onze oproep voor vrijwilligers kwamen maar vijf aanmeldingen. Aangezien je de vogels wekenlang elke dag moet verjagen, was dat aantal te weinig om effectief te zijn’. Silos denkt dat de Hoeksche Waard te afgelegen is om voldoende deelnemers te krijgen. ‘We doen graag mee aan een nieuw experiment volgend jaar in een wat dichterbevolkt gebied.’

Proef met ‘levende vogelverschrikkers’ flopt – RTV Rijnmond

Lees het hele bericht van RTV Rijnmond

Proef met 'levende vogelverschrikkers' flopt
  • Delen:

Meer informatie


Gerelateerd nieuws


Gerelateerde items