05:22
21:58
Nachtmodus
Foto: Joram Blomkwist

Sri Lanka – Reizen in Buit 1

‘Ik wilde ’s nachts mee met de vissers, het water op van de Indische Oceaan. Maar een local vertrouwde me toe dat het niet uitzonderlijk is dat een bootje met vissers niet terugkeert’, vertelt fotograaf Joram Blomkwist. Samen met zijn vriendin Carlijn van Hengstum maakte hij afgelopen maand een rondreis door Sri Lanka. In de dorpen en steden langs de kust is het één en al visserij. ‘Men leeft van en op vis.’

Tekst Douwe Anne Verbrugge
Foto’s Joram Blomkwist

Het weer op zee kan binnen vijf minuten omslaan. Een gladde waterspiegel kan in een mum van tijd veranderen in woeste golven. ‘Daar sta je dan op het strand met de camera in de hand. Vol twijfel. Instappen op het wiebelige vissersbootje of niet? Je wilt die ene unieke foto maken die je in gedachten hebt… uiteindelijk was het Carlijn die de doorslag gaf. Zij nam me bij de arm en fluisterde  “het toch maar niet te doen”. De oceaan heeft in het plaatsje Midigama – in het zuiden van Sri Lanka – waar we een aantal dagen waren, al heel wat levens gekost. En dat zal in andere kustplaatsen niet veel anders zijn. De bootjes zijn wankel. Vaak niet breder dan een meter. Gelukkig nog wel ondersteund door een drijver, waardoor het op een soort van catamaran lijkt. Gevaarlijk zijn ook de grote vrachtschepen die voor de kust varen. Die zien die kleine onverlichte vissersbootjes echt niet in het pikkedonker. Het is een hard bestaan voor de Singalese vissers.’

Carlijn (32) benadrukt dat ondanks het harde bestaan en de grote verschillen tussen arm en rijk de mensen op Sri Lanka een haast natuurlijke rust uitstralen. ‘We kwamen best wel gestrest van het werk in Nederland aan op Sri Lanka. Ik werk in Amsterdam bij het Prostitutie & Gezondheidscentrum. Daar begeleid ik sekswerkers bij hun uitstaptraject en ondersteun ik slachtoffers van mensenhandel. Heftig werk dus. Maar toen ik in de hoofdstad Colombo uit het vliegtuig stapte overviel de relaxte sfeer mij. In één klap was ik zelf ook helemaal zen. En het klinkt als een toeristisch cliché… maar de mensen zijn hier zo vriendelijk en oprecht.’ Dat laatste wordt beaamd door Joram (39). ‘Ik heb veel gereisd. In veel Aziatische landen kom je dat typische hosselaarsgedrag tegen. Mensen die aan je blijven hangen en zeuren. Als je hier tegen een tuktuk-driver zegt dat je geen tuktuk nodig hebt, respecteren ze dat. Ze zijn gewoon aardig. En ja, ze glimlachen veel. Vooral naar Carlijn!’

De 30 tot 40 vissersboten die in Midigama op het strand liggen varen zeven dagen in de week uit. Joram: ‘De mannen en de jongens werken 10 uur per dag. Ze varen in de avond uit – het wordt hier iedere dag om 18.30 uur donker – en komen vier uur ’s nachts weer aan op het strand. Door flink te duwen tegen de speciaal hiervoor bedoelde houten palen aan de zijkant van de boot, komt de boot vol vis het strand op. Ik heb nog even meegeholpen. Een klusje dat tot verbroedering leidt. De vis gaat dan snel de markt op, die in de haven ligt. De markt opent zodra de eerste boot zijn vis lost. Superverse vis natuurlijk, maar het moet ook snel verhandeld worden want koelingsmiddelen hebben ze niet. De verkoop gaat op een ouderwetse manier, gewoon met gewichtjes aan de ene kant van de weegschaal en vis aan de andere kant. Grote vissen worden gewoon op het oog verkocht. Wat voor vissen dat waren? Tonijn, rog, makreelachtigen, witvis en nog veel meer. Ook enigszins anonieme vis. Want toen ik wees op een bak met kleine visjes, zei de verkoper: “This is little fish”. Ze werden met veger en blik in een zak gedaan, waarna de koper ermee huiswaarts ging. Om 8.30 uur was alle vis verkocht. En dat moet ook wel want het is er tamelijk bederfelijk weer.’

Van darmproblemen heeft het duo geen last gehad. Carlijn: ‘Sri Lanka wordt ook wel “little India” genoemd, maar dat is onterecht. Sri Lanka is zoveel schoner. Er is geen afval op straat. En mooi is ook dat ondanks alle armoede, scholing en gezondheidszorg voor iedereen gratis is. De mensen vinden het belangrijk om goed voor elkaar en goed voor hun omgeving te zijn. Dat zie je terug in de manier waarop zij met voedsel omgaan. Er wordt veel tijd en aandacht gegeven aan de bereiding daarvan. Soms aten we drie keer per dag vis, maar het verveelde nooit. Zo lekker klaargemaakt, en iedere keer weer net even anders. En ja, het kostte echt niets. Voor 2 of 3 euro had je een flinke vis, een overheerlijke gevarieerde salade en daarbij nog wat rijst. Dat maakt het mogelijk om veel van het land te zien. De verblijfskosten van eten en onderdak zijn laag.’

Vervoer
Binnen de dorpen en steden wordt veel gebruik gemaakt van de tuktuk. Voor toeristen is het een makkelijke manier om veel te zien. Daarnaast zijn er taxi’s. Binnen de steden zelf maar ook om van stad naar stad te reizen. Carlijn: ‘Check wel even of de taxichauffeur niet halfdronken is. Wij hadden een keer een chauffeur die een halve fles wijn in zijn mik had. Dan zit je toch niet prettig. Verkeersongelukken zijn aan de orde van de dag in Sri Lanka. Bussen scheuren keihard door kleine dorpjes, op de meeste gekke plekken halen ze elkaar in. Veel prettiger is het om met de trein te reizen. De Britten hebben in de koloniale tijd een goed spoorwegnet aangelegd. Heel veel kinderen lopen op of langs het spoor om naar een volgend dorp te komen. Maar een zes uur durende treinreis is heel relaxed. Lekker met de deur open, terwijl de meest mooie natuur aan je oog voorbij trekt.’

Overnachten
Het vinden van slaapplekken op Sri Lanka is volgens Carlijn geen enkel probleem. ‘Overal is wel iets te vinden. Goedkoop en op bijzondere locaties. Zo hadden we een bungalow op het strand, maar hebben we ook een paar nachten in een boomhut overnacht.’ Joram heeft goede herinneringen aan de boomhut: ‘Alsof we in een live safari-programma zaten. Aapjes om ons heen. Een varaan die de boom inklom – liever een varaan dan een Amsterdamse kakkerlak, daar gruwel ik van –  en rondfladderende vleermuizen met een vleugels die een spanwijdte van één meter hebben. Fantastisch.’

Tijd van het jaar
De beste tijd om af te reizen naar Sri Lanka hangt af van je voorkeur. De ‘winters’ (december, januari, februari) zijn over het algemeen zonnig en droog, met kans op een buitje. In de zomer is het warmer en de kans op regen net iets groter. Het regent dan een uur of twee uur bijzonder hard, waarna de zon weer volop gaat schijnen. Carlijn: ‘Met het toerisme valt het overigens behoorlijk mee. Je hebt natuurlijk een  aantal hotspots, maar het is heel anders dan bijvoorbeeld Bali waar je soms over de toeristen struikelt.’

Over Sri Lanka

Eilandstaat
Sri Lanka is een eilandstaat in de Indische Oceaan (net onder India) en heette vroeger Ceylon. De hoofdstad is Colombo. Het land heeft ruim 22 miljoen inwoners. De Singalese gemeenschap vormt de meerderheid van de bevolking, met de Tamils als grootste etnische minderheid. Zij wonen in het noorden en oosten van het eiland.

Economie
Sri Lanka staat bekend om de productie en export van thee, kinine, koffie, rubber, kaneel en kokosnoten en heeft moderne industriële economie. De natuurlijke schoonheid van Sri Lanka, de tropische bossen, stranden en landschap, maar ook het rijke culturele erfgoed trekken veel toeristen.

Op reis
De vliegreis van Amsterdam naar Colombo duurt 11 uur. Het wordt aanbevolen om vooraf te vaccineren tegen DTP en Hepatitis A. Tegen malaria is niet te vaccineren. Daarom wordt dringend geadviseerd om malariapillen mee te nemen (en te slikken).

Europese invloed
In 1505 vestigden de Portugezen zich op het eiland. Zij bleven tot 1658. Daarna kwamen de Nederlanders, die vooral geïnteresseerd waren in de handel met het inlandse koninkrijk Kandy vanwege de specerijen. Daarom hebben zij zich geconcentreerd op het bouwen van kanalen om vervoer naar de kust mogelijk te maken. Voor de handel hebben zij een aantal vestingen opgericht. In 1796 namen de Britten het eiland over van de Nederlanders. De Britten hebben wel het gehele land bestuurd en bewoond. Daarom zijn in het land veel Britse invloeden te zien.

Redenen om naar Sri Lanka te reizen
1. Volledig verlaten idyllische zandstranden, waar je kunt snorkelen en duiken;
2. Sri Lanka is een van de beste plekken ter wereld om walvissen te spotten. Maar ook vind je er olifanten, apen, luipaarden en buffels;
3. Naast de vele boeddhistische tempels is er de oudst gedocumenteerde boom (Sri Maha Bodi) te vinden. Onder deze boom bereikte Boeddha de verlichting;
4. Het eiland is bijzonder groen in vele schakeringen. In het noorden en het oosten van het land is er tropisch laagland. In het midden zijn er weelderig begroeide bergen met hoogten van ruim 2.500 meter en in het binnenland liggen er adembenemende uitgestrekte theeplantages.

  • Delen:

Gerelateerd nieuws