05:22
21:57
Nachtmodus

Zo min mogelijk ingrijpen in de natuur? Duinbeheer Marten Annema moet er niets van weten – Trouw

In Trouw verscheen op donderdag 9 juli een groot interview met Marten Annema. Annema startte 40 jaar geleden als natuurbeheerder in het waterwingebied op Goerree. Hij transformeerde het gebied naar een waardevol natuurgebied. Over deze periode schreef hij een boek. 

Annema was een tijdje boer en is jager. Eerst was ­hij in opleiding tot jachtopzichter bij Kroondomein Het Loo toen hij een baan kon krijgen als opzichter in de waterwinduinen op het Zuid-Hollandse eiland Goeree. Annema heeft minder op met het begrip ‘zelfsturende natuur’ maar grijpt in waar nodig. En met resultaat: in het gebied komen 85 zeld­zame plantensoorten en dat ligt – volgens Annema – ook deels aan zijn keuzes in beheer.

‘In de jaren tachtig kwam de filosofie op dat we zo min mogelijk moesten ingrijpen in de natuur. Dat heb ik altijd anders gedaan. Ik zie mezelf meer als rentmeester. Menselijke invloed is er toch wel met bijvoorbeeld alle voedingsstoffen die uit de lucht ­komen. Als ik zie dat het ergens verkeerd gaat, grijp ik in.’

Predatorenbeheer pijnpunt
Annema is nu nog verbonden als adviseur aan de zijlijn; het dagelijks beheer is inmiddels overgedragen aan Natuurmonumenten. Het huidige beleid ten aanzien van predatoren is een pijnpunt wat hem betreft. ‘Ik kan me best voorstellen dat er mensen zijn die moeite hebben met de jacht, maar dat er beheerders zijn die niet aan predatorenbeheer doen, dat snap ik niet. Je mag wel plaggen en maaien om dominante planten met de daarin levende insecten en kleine zoogdieren te verwijderen omdat we andere plantensoorten willen hebben. Waarom mag dat niet bij de grotere diersoorten?’

Lees het hele artikel op Trouw.nl

Zo min mogelijk ingrijpen in de natuur? Duinbeheer Marten Annema moet er niets van weten
  • Delen:

Gerelateerd nieuws