05:22
21:58
Nachtmodus
Foto: Albert Wester

Als je eenmaal uit de natuur eet, is er geen weg terug – NRC

In de rubriek ‘Tafelmanieren’ besteedt NRC wekelijks aandacht aan de eetgewoonten van mensen. Want: wat er op je bord ligt, zegt iets over hoe je in het leven staat. Deze week gaat Martine Kamstra langs bij de Terschellinger jagers en wildplukkers Marjanna en Nick.

Alhoewel Marjanna is opgegroeid op het eiland keek ze vroeger anders naar de natuur dan nu. Waar ze eerst vooral de schoonheid van haar omgeving zag, ziet ze nu veel meer de afzonderlijke planten en dieren. ‘In het bos kijk ik door de bomen heen en zie ik de paddenstoelen. Ik zie hoe ik de natuur kan gebruiken, je kijkt veel intenser.’

Het was voor haar de reden om te starten met haar eigen onderneming ‘De wilde keuken van Marjanna’ waarin ze mensen – van het eiland en daarbuiten – meeneemt op wildplukwandelingen. Soms ook als gids van Staatsbosbeheer.

Met deze onderneming was ze waarschijnlijk niet begonnen als ze haar man Nick niet had ontmoet, die zo’n tien jaar geleden zijn jachtakte haalde. En zo kwam het dat hun maaltijden werden aangevuld met dieren die geschoten waren op het eiland. ‘Marjanna: „Dan sta je daar met een dood dier in je handen. Vanuit respect voor het dier wilde ik dat goed klaarmaken. Als je zelfgeschoten wild gaat eten, leer je wel koken.’

Voor Nick en Marjanna komt de realiteit van zelfvoorzienend leven steeds dichterbij. ‘Als je eenmaal zo eet, is er geen weg meer terug.’

 

Lees het hele artikel op NRC.nl

'Als je eenmaal uit de natuur eet, is er geen weg meer terug'
  • Delen:

Meer informatie


Gerelateerd nieuws