Noordoost-Twente kiest voor actieve bescherming van weidevogels
Lees artikel
Nederland is een paradijs voor ganzen: veel water, veilige natuurgebieden en volop voedsel.
Daardoor is de ganzenpopulatie sterk gegroeid. Ganzen horen bij ons land, maar de aantallen
zijn zo groot geworden dat zij veel schade veroorzaken aan natuur en landbouw en risico’s
opleveren voor de vliegveiligheid.
Ganzenschade loopt op
In Noord-Holland bedroeg de getaxeerde schade aan voorjaarsgras in 2025 € 11,6 miljoen; over het hele jaar en alle gewassen samen ruim € 22 miljoen. De schade beperkt zich niet tot de landbouw: provinciale natuurdoelanalyses noemen grauwe ganzen als een van de knelpunten voor het halen van natuurdoelen, wat de Ecologische Autoriteit heeft onderschreven.
Nieuwe aanpak laat eerste resultaten zien
Jarenlang is de schade bestreden met focus op zomerafschot, weren en verjagen (met
ondersteunend afschot) en nestbehandeling, terwijl het aantal ganzen en de schade bleven
toenemen. Het Faunabeheerplan Ganzen 2025-2031 laat zien waarom: weren en verjagen beperken de schade onvoldoende, nestbehandeling verkleint de populatie niet structureel en alleen zomerafschot werkt niet; juist afschot in het vroege voorjaar is essentieel.
Sinds 2023 past de Faunabeheereenheid Noord-Holland de nieuwe aanpak toe in een pilot op Texel. De eerste resultaten zijn bemoedigend:
In 2024 en 2025 liep de schade eerst nog op: het beperken van nieuwe aanwas werkt pas na enkele jaren door. In 2026 daalden voor het eerst zowel het aantal ganzen als de schade; het schadecijfer over 2026 is nog voorlopig.
Drie pijlers