Jagen mag van zonsopgang tot zonsondergang. Artikel 11.83 lid 1 sub a Besluit activiteiten leefomgeving (Bal). Met uitzondering van de wilde eend, die mag vanaf een half uur voor tot een half uur na zonsondergang bejaagd worden, artikel 11.83 lid 2 Bal.
Beheer en schadebestrijding met het geweer mag vanaf zonsopkomst tot zonsondergang op grond van artikel 11.83 lid 1 sub a Bal. In dat artikel staat dat geweren niet mogen worden gebruikt voor zonsopkomst en na zonsondergang. Dat geldt dus voor alle dieren die men wil schieten, inclusief exoten en verwilderde dieren. Een “ontheffing” kan hierop een uitzondering maken, maar dan dient dit wel beschreven te zijn in de ontheffingstekst.
Vanaf welk tijdstip mag er gejaagd worden en wanneer eindigt dit?
Contact met onze leden-helpdesk
Is uw vraag voldoende beantwoord? U kunt het bureau van de Jagersvereniging altijd bellen of mailen voor meer informatie. De Jagersvereniging aanvaardt geen enkele aansprakelijkheid voor schade van welke aard dan ook, ontstaan door het gebruik van de gepresenteerde informatie.
Gerelateerde vragen
Mag het afval van het schoonmaken van wild in de kliko worden gedaan?
U heeft wild meegenomen uit het veld, zoals een wild zwijn of een fazant. Na de slacht blijft er afval over, zoals de huid, de kop en de ingewanden. Waar laat u dit dan?
Bent u een particulier of een horecabedrijf?
Als u een particulier bent of een horecabedrijf hebt, dan mag u het afval afvoeren via:
- het huisvuil
- de kadaverbak van het afvalverwerkingsbedrijf van uw gemeente
- Een geregistreerde preparateur.
- U mag het afval niet begraven, ergens storten of door de riolering spoelen.
Bent u een poelier of een wildbewerkingsinrichting?
Als u een poelier of een wildbewerkingsinrichting bent, dan moet u het afval afvoeren via een erkend bedrijf, zoals een destructiebedrijf of een petfoodbedrijf. U kunt het ook naar een geregistreerde preparateur brengen.
Bent u een preparateur?
Als u een preparateur bent dan mag u het afval verwerken, bijvoorbeeld door er jachttrofeeën van te maken. U valt dan onder de EU-regels. Dat betekent dat u een registratie moet aanvragen bij de NVWA.
Definities en wetgeving
Afval van geschoten vrij grof en vrij klein wild wordt beschouwd als dierlijk bijproduct waar EU-wetgeving op van toepassing is.
Vrij grof wild zijn bijvoorbeeld herten, wilde zwijnen of reeën. Onder vrij klein wild vallen bijvoorbeeld konijnen, fazanten en eenden.
Op wild dat is geschoten en in het veld achterblijft zijn geen EU-regels van toepassing (wat uit het veld komt mag daar blijven). Bij grote hoeveelheden word aangeraden om dit te begraven.
Bron: NVWA
Lees verder
Mogen eendenkooikers op eenden jagen bij een voerplek?
Artikel 11.66 lid 2 sub e Besluit activiteiten leefomgeving (Bal) vermeldt dat het jagen binnen een straal van 200 meter rond plaatsen waar voer is verstrekt, is verboden. Het voeren in de geregistreerde eendenkooi is inherent aan het gebruik van de eendenkooi als jachtmiddel. De straal van 200 meter geldt niet voor de eendenkooi (artikel 11.67 lid 4 Bal). Dus is het voeren toegestaan om eenden te lokken naar de ter plaatse aanwezige vangkooi.
Bron: 101 vragen over jagen, vraag 1.16 Lokvoer bij eendenkooi (uitgave Jagersvereniging en ministerie van LNV, 2007)
Lees verder
Op welke manier kunnen afspraken van een jachtcombinatie worden vastgelegd?
Jachtcombinaties hebben als uitgangspunt dat de jacht gezamenlijk gehuurd dan wel gezamenlijk bejaagd wordt. Er zijn verschillende constructies mogelijk waarvan de belangrijkste zijn:
1) de jachtcombinatie van zelfstandige jachthouders
De combinanten zijn onafhankelijke jachthouders m.a.w. zijn jachthuurder, maar gaan samenwerken of zelfs samen jagen. Dit kan betrekking hebben op de gehele jacht of op jachtvormen (bijvoorbeeld alleen voor reewild). De combinanten blijven zelf de contacten met hun “eigen” jachtverhuurders onderhouden. Iedere jachthouder dient dan een zelfstandig bejaagbaar jachtveld te bezitten en er kan in een jachtveld alleen gejaagd worden in gezelschap van de betreffende jachthouder.
2) de jachtcombinatie van gezamenlijke jachthuurders
De combinanten staan gezamenlijk op alle jachthuurovereenkomsten vermeld als huurder. Ieder heeft juridisch evenveel rechten en plichten. Per huurder dient 40 ha. jachtveld gehuurd te zijn, indien men in dat veld met een geweer wil jagen.
3) de jachtcombinatie van “hoofdhuurder(s)” en vergunninghouders
De hoofdhuurder staat alleen op contract en verzamelt een aantal combinanten om zich heen, die door middel van toestemming buiten gezelschap zelfstandig mogen jagen. De Jagersvereniging adviseert u in deze constructie te streven naar minstens 2 huurders om de continuïteit van de jacht voor de combinanten veilig te stellen.
Ook hier geldt dat per jachthouder en/of vergunninghouder 40 ha. aaneengesloten veld moet zijn gehuurd indien men in dat veld met een geweer wil jagen.
Het combinatie-reglement
De Jagersvereniging adviseert u een intern reglement van de combinatie op te stellen om de verhoudingen binnen de groep jagers duidelijk en zuiver te houden. Helaas kunnen wij u geen standaard-reglement toezenden, omdat dit “maatwerk” moet zijn, maar de volgende zaken zou u erin kunnen verwerken:
– de naam van de combinatie
– de samenstelling van de combinatie
– de naam van de jachtleider en zijn zaak
– de verplichting van een jaarlijkse rekening en verantwoording
– de regeling van de jacht, waarbij te denken is aan:
het individueel jagen van de combinanten en op welke diersoorten;
het aantal gasten;
de regeling van de kosten van de jachtdagen;
de regeling van de grofwildjacht (bv. reeën)
– opzegregeling: termijn, opvolging e.d.
– overlijden van een der combinanten
Uiteraard kunnen er nog veel meer onderwerpen worden opgevoerd, maar de bovengenoemde zaken hebben in het verleden nogal eens wat interne problemen bij jachtcombinaties veroorzaakt.
Mocht u naar aanleiding van het bovenstaande vragen hebben, dan kunt u contact opnemen met de juridische afdeling ( [email protected] ).
Lees verder
Wat moet een jachthouder tijdens een jachtdag regelen voor de jagers die bij hem in het jachtveld te gast zijn?
Als gastheer en tevens jachthouder of houder van een ‘buiten gezelschapsverklaring’ artikel (11.64 lid 1 sub d Besluit activiteiten leefomgeving) dient u uw gasten op de hoogte te brengen van de bejaagbare soorten op de betreffende jachtdag. Ook bent u ervoor verantwoordelijk dat de gastjagers op een juiste plaats staan. U bent echter niet verantwoordelijk voor individuele handelingen van uw gasten. Als jachthouder/buiten gezelschapshouder mogen de in uw gezelschap verkerende jagers de wildsoorten haas, konijn, fazant, wilde eend en houtduif schieten, wanneer de jacht hierop geopend is.
Beheer en schadebestrijding
Voor de niet- wildsoorten dient u de schriftelijke toestemming van de grondgebruiker te hebben voor beheer en schadebestrijding en u moet deze ook mogen doorschrijven (op de standaard jachthuurovereenkomsten van de Jagersvereniging is deze mogelijkheid beschreven). U hoeft dit voor de in uw gezelschap verkerende gasten echter niet daadwerkelijk te doen: uw toestemming volgt uit uw aanwezigheid in het jachtgezelschap. Uw gasten kunnen dan zonder verder papierwerk ook de vos, Canadese gans, zwarte kraai en kauw schieten. Voor de overige soorten dient er een ontheffing of aanwijzing te zijn waarbij uit de tekst moet blijken dat uw gasten hier ook gebruik van mogen maken.
Jachtrechten
U dient er als jachthouder/buiten gezelschapshouder voor te zorgen dat uw gasten niet per ongeluk op een stuk terrein gaan staan dat u niet heeft gehuurd voor de jacht. Zo is een weg in uw jachtveld geen scheiding in het jachtveld, maar als u deze niet heeft gehuurd voor de jacht mogen er geen jagers op deze weg op post staan. Uiteraard dienen uw jachthuurovereenkomsten geldig te zijn, omdat uw gasten hierop moeten kunnen vertrouwen.
Uitnodiging
Als houder van een Nederlandse jachtakte mag u overal in Nederland op uitnodiging jagen. Het maakt hierbij niet uit of u de jachtakte heeft verkregen op basis van bijvoorbeeld een eigen jachtveld, een ingezelschapsverklaring (artikel 11.64 lid 4 sub a Besluit activiteiten leefomgeving) of een buitengezelschapsverklaring (artikel 11.64 lid 1 sub d Besluit activiteiten leefomgeving). Als u ergens wordt uitgenodigd om te komen jagen, dan dient u uw “jachtakte” en verzekeringsbewijs mee te nemen.
Lees verder