Zon op
08:43
Zon onder
16:21
Nachtmodus
Foto: Luciënne Linker

Wild op de kaart: In de rij voor eend uit het Groene Hart – De Jager #13

‘Ze staan er voor in de rij’, zei Jos Wensveen, vooraf al aan de telefoon. Hij is een van de ruim 180 jagers die te vinden zijn op ‘Wild op de kaart’, de interactieve kaart op de website van de Jagersvereniging waar aanbieders en afnemers van wild elkaar kunnen vinden. ‘Als ik eend heb, zeggen ze meteen: zet mij maar op de lijst.’ In het waterrijke Groene Hart hoort eend tot de soorten die nu bejaagd worden. In zijn tuin rookt hij een twee dagen daarvoor geschoten eend, in de keuken maakt hij er iets bijzonder lekkers van. ‘Iedereen geniet er van, dat is top.’

Tekst: Gerard Menting
Foto’s: Luciënne Linker

Het viel hem die woensdag in het veld niet mee, toen ze voor het eerst dit seizoen op eenden gingen jagen. Het jachtveld van Wensveen, woonachtig in Hazerswoude-Rijndijk, ligt iets verderop langs de N11, een gebied van 350 hectare met enkele stukjes bos, af en toe een hoekje met mais maar vooral veel weilanden, gescheiden door sloten.

De eerste eendenfilet van het seizoen heeft twee dagen in een marinade gestaan, gemaakt met een kruidenmengsel van onder meer zeezout, peperkorrels, tijm jeneverbes, kaneel, koriander en rozemarijn. Volgens het etiket bestemd voor ganzenborst, maar prima inzetbaar voor eend, weet Wensveen. ‘Gans blijft een dag langer in de marinade.’ Hij heeft acht filetjes heerlijk op smaak laten komen in de marinade, genoeg om ook de verjaardagsvisite voor zoonlief de volgende dag iets bijzonders voor te kunnen zetten.

Alleen woerden
Wat tegenviel is het aantal eenden, vertelt hij. Dat is dit jaar niet voor het eerst. ‘Het is een trend, kun je wel zeggen. Wij houden daar binnen WBE Rijnland-Zuid ook rekening mee. We schieten alleen maar woerden en wachten daarmee tot begin september. Dan zijn de jonge eenden beter op kleur en kun je de woerden beter onderscheiden.’ Al een jaar of vijf hanteren ze – net als de collega-jagers aan de overkant van de Oude Rijn – het beleid om alleen woerden te schieten. ‘Dat past binnen onze visie. Je ziet de aantallen minder worden. Vorig jaar hebben we maar 128 eenden geschoten.’ Dat lage aantal kwam mede, omdat vanwege de uitbraak van vogelgriep de jacht op waterwild een maand lang gesloten was. Hoe het dit jaar met de aantallen gaat, is nog weinig over te zeggen. Die woensdag was het slecht weer en zagen ze weinig eend in het veld. Ze zoeken dan beschutting ‘onder het kantje’, legt hij uit. ‘Als het deze winter koud wordt komen er meer uit het noorden deze kant op. Het is maar afwachten of dat gebeurt.’

(…)

Dit artikel verscheen eerder in De Jager #13 2017

Het volledige artikel leest u hier:

  • Delen:


Gerelateerd nieuws