Zon op
06:12
Zon onder
21:17
Nachtmodus
Foto: Isabelle Kettner

Jamalië, het ijskoude noorden van de Oeral – gratis artikel Buit #4

Dingen zien die andere mensen niet zien. Dat is voor fotograaf, kunstenaar en jager Isabelle Kettner de kick van het op reis zijn. Ze gaat naar oorden waar de natuur ongerept en oer is. Zoals Jamalië. Op avontuur met de Nenets, een nomadenvolk in het noorden van Rusland. Isabelle trok met hen over de toendra van het schiereiland Jamal en langs de rivier de Ob. Een immens grote kudde rendieren volgend. ‘Jezelf alleen kunnen wassen met wat sneeuw, went snel.’

Tekst gaat verder onder de foto

 

Witte vlakten
De reis van Isabelle startte afgelopen maart in de provinciestad Salekhard, gelegen in het Noord-Russische Jamalië, een autonoom gebied binnen de ‘provincie’ Tjoemen, dat weer onderdeel uitmaakt van het federale district Oeral. ‘Salekhard is een niet al te mooie stad waar gas- en oliewinning de boventoon voeren.’ Als een Floortje Dessing minus tv-crew wordt ze door de Nenets opgepikt, een Russische vertaler maakt ook deel uit van het gezelschap. ‘Zonder al teveel uitleg werd ik op een slee gezet met een sneeuwscooter ervoor. Zit je het ene moment nog lekker warm in een vliegtuig, even later jakker je over witte bevroren vlakten. Half liggend op een sleeachtige houten kist zonder enige vering, 70 kilometer per uur. Op weg naar het schiereiland Jamal, dat onderdeel uitmaakt van Jamalië.’ Een avontuurlijk begin. ‘Even dacht ik wel: als ik hier afvlieg, lig ik meteen in tweeën. Maar na een tijdje zet je ook die knop om. Zoals er binnen no-time heleboel knopjes worden omgezet.’

Iedereen kan het
Op reis naar de meest afgelegen oorden op de meest onherbergzame locaties. Alleen weggelegd voor extreme avonturiers? Niets is minder waar volgens Isabelle Kettner: ‘Iedereen kan het. Je moet het alleen heel graag willen. Ik bereid me ontzettend goed voor. Door me in te lezen, National Geographic-programma’s te kijken en veel te googelen. En ik zorg ervoor dat ik lichamelijk in topconditie ben. Twee maanden voor vertrek start het gezonde leven en de bezoekjes aan de sportschool.’ Financieel is het ook goed te doen volgens Isabelle. ‘Het is niet duurder dan een zonvakantie in Zuidoost-Azië. Ik boek mijn reizen meestal bij reisbureau Via Via. Een passende reisverzekering vind ik bij Global Rescue.’

Tekst gaat verder onder de foto

Jacht
Voor de jacht is het gebied waar de Nenets verblijven niet echt geschikt volgens Isabelle. ‘Er zijn gewoon geen beesten om te bejagen. Ik denk dat ik tijdens mijn verblijf een keer een auerhaan heb gezien. Meer niet. Wel wordt er in het najaar fanatiek gevist door de Nenets: gat in het ijs, lijntje uit, en vangen maar.’

Nenets
Volgens een Russische volkstelling uit 2010 wonen er 44.640 Nenets in het noorden van Rusland. Ongeveer 22.000 van hen spreken nog hun oorspronkelijke taal, het Nenets. Maar de jongeren spreken steeds vaker alleen nog Russisch. De Nenets worden gerekend tot de Samojeedse volkeren (sprekers van Samojeedse talen), waartoe ook de Enetsen, Selkoepen en Nganasanen behoren. De Nenets wonen in de poolgebieden van Noord-Oost Europa en Noord-West Siberië. Een aantal Nenets woont ook op de eilanden Kolgoejev en Nova Zembla. Voor het hoeden van de rendieren en voor het trekken van de sleden, ontwikkelden de Nenets een speciaal soort hondenras die later bekend werd als de Samojeed. Russen gebruikten dit hondenras voor poolexpedities, omdat ze zijn aangepast aan het arctische klimaat.

(…)

 

Lees het hele artikel in de nieuwste Buit, nu in de winkels! Zoek hier uw dichtstbijzijnde verkooppunt!

Verkooppunten
  • Delen:


Gerelateerd nieuws