Zon op
05:41
Zon onder
21:48
Nachtmodus
Foto: Christian Neitzel

Dempen of niet dempen, dat is de vraag – De Gelderlander

In de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen is het gebruik van een geluidsdemper door jagers per direct toegestaan. In Nederland is het nog altijd verboden.

Duitse jagers in Noordrijn-Westfalen, dus langs de grens bij Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Overijssel, mogen een geluidsdemper gebruiken ter bescherming van hun eigen gehoor en dat van hun jachthonden. In Duitsland kan iedere deelstaat daarover zelf beslissen.

Er is door het gebruik van een demper geen sprake van slechts een ‘plop’, zoals in films. De knal wordt met zo’n 20 decibel verminderd, tot 130 decibel. Daarmee valt die knal binnen de grens van de maximale piekbelasting van de Europese regelgeving, want die is 140 decibel. Het oor wordt bij een knal 1,5 milliseconde bloot gesteld aan lawaai en dat kan bij die mindere belasting geen kwaad.

Een demper beschermt beter dan gehoorbescherming, want het geluid kan via het bot naast het oor worden overgedragen. Bovendien is het gehoor van de jachthond onbeschermd. ,,Dat is de reden waarom hier een Schalldämpfer is toegestaan”, zegt woordvoerder Frank Rentmeister van de politie in Borken, twintig kilometer over de grens bij Winterswijk.

“Een demper beschermt beter dan gehoorbescherming, want het geluid kan via het bot naast het oor worden overgedragen. Bovendien is het gehoor van de jachthond onbeschermd. Dat is de reden waarom hier een Schalldämpfer is toegestaan”

Woordvoerder Frank Rentmeister van de politie in Borken

Duitse jagers in Noordrijn-Westfalen, dus langs de grens bij Gelderland, Noord-Brabant, Limburg en Overijssel, mogen een geluidsdemper gebruiken ter bescherming van hun eigen gehoor en dat van hun jachthonden. In Duitsland kan iedere deelstaat daarover zelf beslissen.

Er is door het gebruik van een demper geen sprake van slechts een ‘plop’, zoals in films. De knal wordt met zo’n 20 decibel verminderd, tot 130 decibel. Daarmee valt die knal binnen de grens van de maximale piekbelasting van de Europese regelgeving, want die is 140 decibel. Het oor wordt bij een knal 1,5 milliseconde bloot gesteld aan lawaai en dat kan bij die mindere belasting geen kwaad.

Een demper beschermt beter dan gehoorbescherming, want het geluid kan via het bot naast het oor worden overgedragen. Bovendien is het gehoor van de jachthond onbeschermd. ,,Dat is de reden waarom hier een Schalldämpfer is toegestaan”, zegt woordvoerder Frank Rentmeister van de politie in Borken, twintig kilometer over de grens bij Winterswijk.

(….)


Meer achtergrondinformatie over het gebruik van geluidsdempers voor de jacht vindt u in deze artikelen die eerder verschenen in ons vakmagazine De Jager:

Lees het gehele artikel in De Gelderlander gratis via Blendle

Blendle.com
  • Delen:


Gerelateerd nieuws